ДОК РАТ ТРАЈЕ И ТАНКЕРИ СТОЈЕ САМО ЈЕДНА ДРЖАВА ОДЛИЧНО ЗАРАЂУЈЕ

Док једном не смркне, другом не сване! Овом народном пословицом могла би се најбоље описати 100 милиона евра дневно виша зарада коју Норвешка остварује, и то само од продаје гаса, од момента напада САД и Израела на Иран, и иранског затварања Ормуског мореуза!

Наиме, Катар, Бахреин, Кувајт и Иран искључиво преко Ормуског мореуза извозе нафту, а велики део „црног злата“ овим путем транспортују и Саудијска Арабија и Ирак. Тим путем нафта се транспортује и до Далеког истока и Индије, а и Европа чак 70 одсто нафте увози транспортом кроз Ормуски мореуз. У овом моменту, према писању Јутарњег листа, око 150 трговачких бродова усидрено уз обалу Уједињених Арапских Емирата и Омана и чекају дозволу да наставе пловидбу према одредиштима, пише Фајненшел Тајмс.

Лист подсећа да је норвешки гас од почетка сукоба у Украјини 2022. постао есенцијално важан за Европу јер санкционисаног руског гаса више нема у некадашњим количинама. Колико је Норвешка профитирала на томе, можда најбоље сведочи да је 2024. сав гас, 124 милијарде кубних метара извезла у Европу!

Због тог монополског односа и енормне зараде, Норвешку је недавно критиковао и Фајненшел Тајмс наводећи да уместо да та „средства буду осигурана за одбрану и обнову Украјине“, новац је завршио на рачуну норвешког сувереног фонда богатства. Норвешкој је замерено и то што је ове године издвојила „бедних“ три милијарде евра за подршку ратним напорима Украјине, док су Шведска и Данска издвојиле знатно више.

На све то је нови норвешки министар финансија Јенс Столтенберг, који је од 2014. до 2024. био генерални секретар НАТО-а, одговорио да Норвешка није „ратни профитер“. Из норвешке владе су на те прозивке коментарисали да се ту не ради о похлепи, него о ценама које одређује тржиште, те да је Норвешка повећала производњу и испоруке енергената у максималној мери, али је последица убирање још веће добити.

На све то норвешки савезници на „старом континенту“, који већ осећају последице напада САД и Израел на Иран, и скок цена енергената, могу само да ћуте, плаћају и пуне касу ове краљевине на северу Европе.

Директно.рс

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *