Док једном не смркне, другом не сване! Овом народном пословицом могла би се најбоље описати 100 милиона евра дневно виша зарада коју Норвешка остварује, и то само од продаје гаса, од момента напада САД и Израела на Иран, и иранског затварања Ормуског мореуза!
Наиме, Катар, Бахреин, Кувајт и Иран искључиво преко Ормуског мореуза извозе нафту, а велики део „црног злата“ овим путем транспортују и Саудијска Арабија и Ирак. Тим путем нафта се транспортује и до Далеког истока и Индије, а и Европа чак 70 одсто нафте увози транспортом кроз Ормуски мореуз. У овом моменту, према писању Јутарњег листа, око 150 трговачких бродова усидрено уз обалу Уједињених Арапских Емирата и Омана и чекају дозволу да наставе пловидбу према одредиштима, пише Фајненшел Тајмс.
Лист подсећа да је норвешки гас од почетка сукоба у Украјини 2022. постао есенцијално важан за Европу јер санкционисаног руског гаса више нема у некадашњим количинама. Колико је Норвешка профитирала на томе, можда најбоље сведочи да је 2024. сав гас, 124 милијарде кубних метара извезла у Европу!
Због тог монополског односа и енормне зараде, Норвешку је недавно критиковао и Фајненшел Тајмс наводећи да уместо да та „средства буду осигурана за одбрану и обнову Украјине“, новац је завршио на рачуну норвешког сувереног фонда богатства. Норвешкој је замерено и то што је ове године издвојила „бедних“ три милијарде евра за подршку ратним напорима Украјине, док су Шведска и Данска издвојиле знатно више.
На све то је нови норвешки министар финансија Јенс Столтенберг, који је од 2014. до 2024. био генерални секретар НАТО-а, одговорио да Норвешка није „ратни профитер“. Из норвешке владе су на те прозивке коментарисали да се ту не ради о похлепи, него о ценама које одређује тржиште, те да је Норвешка повећала производњу и испоруке енергената у максималној мери, али је последица убирање још веће добити.
На све то норвешки савезници на „старом континенту“, који већ осећају последице напада САД и Израел на Иран, и скок цена енергената, могу само да ћуте, плаћају и пуне касу ове краљевине на северу Европе.
Директно.рс
