У просторијама Јединице ХМП Никшић око 1 сат ноћас десио се напад на екипу хитне медицинске помоћи докторе и медицинске техничаре у току пружања медицинске интервенције, саопштио је директор Завода за Хитну медицинску помоћ Црне Горе Вук Никовић.
Инцидент се догодио током ноћне смене, а нападачи су приведени у полицију по позиву Хитне помоћи у Никшићу. Како је редао директор ове установе, ово није први напад на његове запослене.
Како је дошло до напада на особље Хитне помоћи?
„Пратња пацијента док је докторица указивала помоћ малолетним лицу Ј.Н бива физички нападнута од стране женске особе Ј.Н која песницом у пределу лица удара докторицу која у том моменту ради свој посао. Потом почиње масовна туча у којој пратња пацијента и Ј.М напада техничара хитне помоћи као и остатак екипе. После извесног времена долази полиција на лице места и изгреднике приводи. Докторка и техничар су са повредама у пределу главе прегледани у Општој болници Никшић“, наводи се у саопштењу које потписује директор Завода за Хитну медицинску помоћ Црне Горе Вук Никовић.
Напомиње да су ово у задње време учестале ситуације које се морају бити процесуиране и санкционисане сходно закону од стране државних органа јер је потребно докторима дозволити да раде свој посао у условима који су сами по себи врло отежани и специфични јер се ради сменски рад и пружа се хитна медицинска помоћ.
Директор забринут за своје запослене
„Сваки појединац који на овакав начин се понаша у здравственој установи мора бити санкционисан како се овакве ситуације не би дешавале у медицинској установи која је врло битан део здравственог система. Као директор Завода за Хитну медицинску помоћ Црне Горе стојим иза својих запослених који су јутрос под видним стресом, забринути за своју безбедност због врло бруталних претњи које не доликују човеку у 21 веку. Замислите да су после свега наставили да пружају хитну медицинску помоћ грађанима Никшића“, истакао је он.
Апелује на грађане Никшића и свих градова у Црној Гори, а у којима постоје Јединице Хитне медицинске помоћи да поштују медицинске раднике у тим установама.
„Урадићемо све да се ово заустави а изгредници најстроже казне сходно јасним одредбама закона где напада на медицинско особље се кажњава казном затвора не чему ћу инсистирати!“, казао је Никовић
(РТЦГ)
