Хрватски министар одбране Дамир Kрстичевић изјавио је данас да је поносан на своје учешће у војним операцијама у БиХ оценивши да су оне донеле мир и слободу у тој земљи, преноси „Тањуг“.
Подсетимо, Kрстичевић је један од 16 генерала хрватске војске против којих је МУП Републике Српске подигао кривичне пријаве за ратни злочин над српским становништвом.
„Све друго за мене је политизација, односно покушај оних снага које никад нису желеле БиХ да те своје поразе претворе данас у победе, односно, све нас у нашој Хрватској да дестабилизирају и разједине. Ја им поручујем да у томе неће успети“, рекао је Kрстичевић у хрватском граду Делнице.
Он је нагласио да је поносан на своје деловање и деловање припадника 4. гардијске бригаде те оценио да су војне операције хрватских снага у БиХ, попут операција Јужни потез и Местрал, биле како је навео „брилијантне“.
Kрстичевић се ни у једној реченици није дотакао жртава нити је показао да му је жао изгубљених живота:
„Ја сам служио Хрватској и данас је за мене част и понос бити министар одбране. Један сам од заповедника гардијских бригада и генерала победничке хрватске војске, према томе и данас служим својој Хрватској“, рекао је он.
Подсетимо, да је прије пар дана један од генерала ХВО оптужених за злочине у Орашју, Ђуро Матузовић, изјавио је да је за разне злочине крива хрватска војска јер су они били на врху командног ланца.
За злочине над српским цивилима у Kупресу, Мркоњић Граду, Гламочу, Грахову, Босанском Петровцу, Санском Мосту, Дрвару, Јајцу, Босанској Kрупи, Шипову, Kључу, Доњем Вакуфу који су у јесен 1995. починили Пети корпус Армије БиХ и хрватске снаге на чијем је челу био и Дамир Kрстичевић још нико није одговарао, па ни хрватски министар одбране, који је изјавио да ће дати оставку ако то буде у интересу његове државе.
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта изјавио је недавно да Хрватска није спремна да се суочи са својом злочиначком прошлошћу те да је управо њихова реакција на хапшење бивших припадника ХВО доказ томе.
Тањуг