Марковић: Шта су приоритети држави – новогодишња расвета или болесна деца

Писац и есејиста Веселин Марковић каже да се у озбиљној држави деца не лече смс-овима и да се поставља питање како има новца за расвету, два месеца пре Нове године, а за болесне малишане нема. Шта је држави приоритет?

Листајући дневну штампу, гост Новог дана коментарисао је и то што родитељи све чешће помоћ за лечење деце траже преко медија, путем смс-ова…

„Једна од најстрашнијих ствари овде је да се деца лече преко смс-ова. То не може да буде озбиљна држава у којој се то дешава. Kао да тим људима није довољан сав тај ужас, већ морају још да моле непознате људе за тај новац, и још да се питају да ли ће новац добити или ће им деца умрети… У држави би морало да се деца или лече или, уколико то није могуће, да им држава плати пут за то. Али, да се деца лече преко смс-ова, увек ми је страшно да то читам“, рекао је Марковић.

С, друге стране, Београд је добио новогодишњу расвету, два месеца пре Нове године.

Сигурно да расвета доста кошта, каже на то Марковић и додаје: „Човек се запита онда како за ово има новца а за сву ту децу нема, и шта је ту приоритет?“.

„Срамота што Шешељ учествује на јавној сцени“
Kоменатаришући изјаву Весне Пешић да је, након победе Трампа и таласа ентузијазма да ће нови председник САД погурати српство и вратити Kосово, могућа обнова милошевићко-радикалске политике, Марковић каже да је мишљења да она, заправо, никад није ни сасвим нестала. То су они исти људи, и нису се много променили, мало причају другачије, али ја не видим неке суштинске разлике у односу на оно што су причали пре четврт века, додао је.

Осврћући се на опозицију и поделе, а упитан да ли је могуће да она на председничке изборе изађе с једним кандидатом, Марковић каже: „Праве демократије нема без праве опозиције, али нажалост код нас је опозиција веома слаба и разједињена. Kо ће бити кандидат видећемо, то можемо само да претпостављамо“.

Највећи проблем је, како каже, што не види алтернативу.

Људи у Србији гласају за личности, а одлика модерног друштва би била да се гласа за неки програм и јаке институције, а не зна неку јаку личност, каже. Он додаје да је однос узрочно-последичан, па и да партије немају јасне програме, и зато истичу личности, јер знају да ће тако боље да прођу код бирача.

Упитан да прокоментарише то што је СРС, на челу са Војиславом Шешељем, спречила шефа канцеларије ЕУ у Србији Мајкла Девенпорта да представи Извештај ЕУ у српском парламенту, упућујући му при том и увреде, Марковић је рекао да је уопште срамота да такав човек (Шешељ) учествује на јавној сцени.

Понашање лидера радикала у Скупштини оценио је као ружно и додао да није само реч о томе шта се каже већ и како.

То је бахата реторика које смо се нажалост нагледали, каже Марковић и додаје да је све лоша позоришна представа за мало политичких поена, као и деградација парламента.

Трампова победа – цивилизацијски пораз
Цивилизацијски пораз је да неко попут Трампа буде изабран, рекао је Марковић коментаришући изборе у САД.

То је човек који је расиста, женомрзац, ксенофоб и врло често лаже, човек који не верује у глобално отопљавање, а то је један од највећих проблема које има човечанство, додао је.

Он ће стално имати неку врсту грађанског отпора, и видећемо како ће на то реаговати, рекао је Марковић.

„Мржња према различитом – најлошија особина“
ЛГБТ активиста Бобан Стојановић одлучио да напусти Србију, јер су нападачи на њега остали да шетају улицом, иако је случај пријављен, иако је постојао и својеврсни медијски притисак да се разреши. Стојановић, али и станари његове зграде, често су у страху због његових активности у промовисању права ЛГБТ заједнице, и зато је одлучио да напусти земљу.

Говорећи о различитостима у друштву, писац књиге „Ми различити“, каже да је мржња према свему што је различито једна од најлошијих особина. „Али основно питање је како држава реагује, да ли је то спречено или не… У овом случају видимо да то није“.

 

 

Н1

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *