Мигранти у Шиду: “ Лепо нам је овде, постаћемо Срби, Али ће се звати Љубиша, а ја Зоки“

Мештанима Шида, сремског градића у Србији са нешто више од 17.000 житеља смештеног на падинама Фрушке горе и на граници са Хрватском, доста је хиљада и хиљада гостију пристиглих са Блиског истока, Азије, из северне Африке, наводи хрватски портал „Јутарњи лист“.

Реч је о избеглицама и мигрантима који већ годинама беже од рата и немаштине тражећи спас и бољи живот у западној Европи. Kада је Виктор Орбан пре годину дана потпуно затворио границу Мађарске и Србије, хиљаде миграната упућени су на границу са Хрватском. Тако се и Шид нашао на тзв. балканској мигрантској рути. Свих 656.068 миграната, колико их је од 16. септембра 2015. до 9. марта 2016. прошло кроз Шид.

Напад ножем

Али, ако је за Хрватску 9. марта проблем масовног прилива избеглица решен, за Шид се то не може рећи, пише Јутарњи.

У три тамошња прихватна центра, Станица (покрај Железничке станице Шид), Принциповац и Адашевци је последњих пола године присутно око 1.500 миграната.

У три прихватна центра за мигранте у Шиду у Србији недалеко од хрватске границе тренутно се налази око 1.500 миграната који чекају пролаз према западу Европе.

Остајемо у Србији

Неки мигранти који су покушали преко Хрватске да дођу до западне Европе рекли су за Јутарњи лист да им то више неће пасти на памет. Али, неки и даље покушавају. Један млади Мароканац већ је четири пута враћен. За разлику од њега, 18-годишњи Мухамед из Мосула у Ираку, не планира у Хрватску. Породица му се пре две године расула по Ираку и Европи. Циљ му је да дође до брата у Великој Британији, а у Мађарску је већ десет пута покушао илегално да уђе.

– Више нећу илегално да идем. Сада чекам свој ред. У Србији сам већ четири месеца, након што сам пре седам месеци кренуо из Турске и дошао преко Бугарске. Доћи ће и мој ред – нада се Мухамед, као и Махмадулах и Икрамулах, младићи из Авганистана. За разлику од њих, Пакистанци Осман и Али одлучили су да постану Срби и затражиће азил, пише Јутарњи.

– Ја ћу бити Зоки, Зоран, а Али је одабрао име Љубиша. Фино је овде – рекао је Осман (Зоран) комбинујући српски и енглески, пише Јутарњи.

Петиција

Центри у Шиду су отвореног типа, па мигранти слободно из њих излазе, крећу се по градићу, одлазе у продавнице и кафиће. Kако наводи Јутањи, домаћинима је то дозлогрдило до те мере да су прошле среде Предрагу Вуковићу, председнику опшине Шид, предали петицију са 1.300 потписа којима траже хитно премештање центара са подручја општине.

Образложили су то страхом за своју сигурност, тврдећи да је стопа криминала последњих месеци порасла за десетак посто. Недавно је у ситним сатима и један млади становник Шида након сукоба са мигрантом убоден ножем. Јутарњи истиче како је то било и више него довољно да грађани покрену петицију.

– Потписала бих и ја да сам знала за петицију. Није ми угодно јер су ту свакога дана испред наше куће. Нису нас, додуше, никада напали или нешто слично учинили, али остављају смеће иза себе, бацају нам га у врт, сваки дан морамо да чистимо за њима – рекла је жена која живи само 200 метара метара од прихватног центра Станица.

Да проблема са мигрантима има, признао је и Ивица Јовић, председник опшинске комисије за миграције, али истиче да они нису таква опасност за сигурност мештана.

– Има ситних крађа у продавницама, на бензинским пумпама, по двориштима, али то се све и процесуира. Имали смо 26 пријављених случаја крађа и за све су починитељи ухваћени на лицу места, а у вечерњим и ноћним сатима већа је присутност полиције на улицама. На жалост, догодио се и тај немили случај у којем је један наш мештанин убоден ножем, али то је био обострани конфликт у раним јутарњим сатима. Починитељ се одмах предао. Мени је јасно да има људи који би хтели да избеглице више нису код нас, али тиме не бисмо ништа решили. Њима је Шид уцртан на рути и они би и даље овде долазили, а ако не бисмо имали центре, онда не бисмо имали никакву контролу. Зато је добро да имамо прихватне центре – поручио је Јовић.

У центрима о мигрантима раде бројни волонтери, а све надгледа државни Kомесаријат за избеглице. У центру Станица у суботу их је било 474.

Ђуро Kуљанин из Kомесаријата каже за Јутарњи да долазе из 15 земаља, али да је углавном реч о Пакистанцима и Авганистанцима, и то већином млађе особе, а 80 посто су самци.

– Буду овђе од 15 дана до 2,5 месеца. Зависи од тога томе када дођу на ред да их Мађари пусте. Kод нас је миграција свакодневна, 20-ак их оде, а из Београда исто толико дође. Пуно њих покушава да уђе у Хрватску, иако их ми одговарамо. Углавном се сви врате јер их хрватска полиција похвата. Јутрос ми се вратио један који је отишао пре три дана. Рекао ми је да су га ухватили код Загреба – рекао је Kуљанин Јутарњем.
Блиц

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *