Председник Србије Александар Вучић открио је на конференцији за медије да ће Србија од 1. новембра бити под санкцијама за руску нафту, али није образложио на који начин и како ће се одлука о ембаргу спроводити у случају наше земље. Тиме су грађани остали у неодумици и стога се као логично намеће питање какве санкције чекају Србију првог новембарског дана и шта се крије иза најаве шефа српске државе.
Као да је реч о успутној информацији, председник Србије је, након састанка са представницима Срба са Косова, узнемирио јавност вешћу да нас чекају санкције.
Повом за поминање санкција, Вучић је нашао у причи о организацији Европрајда и могућности отказивања те манифестације, па је тако закључио да нам је најлакше причати о глупостима.
„Па да бисмо причали о глупостима, да не бисмо причали о томе шта ћемо са струјом, шта ћемо са нафтом, од 1. новембра нема више руске нафте за нас, ми смо под санкцијама. Да не бисмо причали о гасу, о мазуту и угљу… Само причамо о глупостима, јер нам је најлакше да причамо о глупостима, јер то најбоље знамо и у кафани да радимо, где нема никакве одговорности“, рекао је Вучић данас након разговора са Србима са КиМ.
И ту се прича завршила. Јавност је остала ускраћена за одговор какве су то санкције, ко их уводи и како ће се оне одразити на нашу земљу.
Међу онима који су разумели поруку шефа српске државе је уредник портала Еуропеан Њестерн Балканс (ЕЊБ) Немања Тодоровић Штиплија.
Он објашњава за наш портал да Вучић говори о санкцијама које је увео Савет Европске уније.
“То су санкције из маја месеца. Део тог пакета, који се тиче нафте, има за циљ да отежа Русији да настави да извози сирову нафту и нафтне деривате у остатак света, јер је су за тај извоз од пресудног значаја оператери из држава чланица Европске уније”, истиче он.
Штиплија каже да, поред мера које се тиче ембарга на увоз и извоз руске нафте, у шестом пакету санкција ЕУ је додатно проширила списак руских банака које су уклоњене из банкарског система СЊИФТ.
“Поред тога, пакетом су обустављене и активности емотивања руских државних телевизија, како би се спречило ширење дезинформација Кремља. Санкције ће почети да се примењују 1. новембра, јер је пакет дао транзициони период државама чланицама до потпуног забрана увоза нафте, како би се омогућило прилагођавање тржишту и пронашла алтернативна снадбевања.
У пола реченице током обраћања председник Србије рекао је да ћемо бити под санкцијама за нафту. Иако није најјасније шта Александар Вучић мисли када каже да ће неко Србију санкционисати, оно на шта се председник реферисао је заправо одлука Европске уније из шестог пакета санкција према Руској Федерацији”, објашњава он.
Он каже да се у тој одлуци, на коју се Вучић реферисао, наводи да се државама чланицама даје рок од шест месеци, који истиче 1. новембра, да забране увоз руске нафте, али и извоз у треће земље.
“Тада су изузеће од ове мере затражиле и добиле Хрватска, Бугарска, Мађарска, Чешка и Словачка. Оно о чему председник говори односиће се на Србију уколико је хрватски Јанаф ипак одлучио да спроведе ембарго, јер Србија руску нафту, која није једина којом се снадбевамо, набавља преко хрватског Јанаф-а. Када је тај пакет у мају донет, нас су власти уверавале да ће ситуација бити тежа, али да Србија неће остати без сирове нафте јер ћемо нафту увозити и од Ирака преко нафтовода Киркук, али и из Казахстана и других места”, подсећа наш саговорник.
Извор: Нова.рс