У новобеоградском блоку 32 ниче луксузни стамбено-пословни комплекс. То само по себи не би била нека од тема дана да инвеститор није Српска православна црква. Тачније, суинвеститор. СПЦ и ПМЦ инжењеринг граде заједно на земљишту које је црква уступила тој компанији.
„Лакше је камили проћи кроз иглене уши него ли богатоме ући у царство Божије.“ Не и у блоку 32 на Новом Београду, где Јеванђеље по Матеју очито не важи. Јер баш на божјем, односно црквеном поседу гради се луксузни стамбено-пословни комплекс.
Једну пословну и две стамбене зграде са 127 станова, на чијем врху су луксузни петособни дуплекси граде заједно Српска православна црква и грађевинска фирма ПМЦ инжењеринг.
„Таман посла да у тим становима живи свештенство“, каже извор Н1 у Српској православној цркви. Објашњавају да су ПМЦ инжењерингу уступили део земљишта да би они изградили пословну зграду коју ће црква потом рентирати и тако стицати приходе.
Са „таман посла“ одговарају и на питање да ли су ослобођени плаћања пореза и објашњавају, црква плаћа порез када гради стамбене објекте, а право на повраћај ПДВ-а има само када гради храмове.
Да не гради само храмове и да се све више бави и комерцијалном делатношћу, потврђује сарадница НИН-а која о цркви и бизнису који она развија извештава годинама. Улажу, каже, у СПА центре, бањска лечилишта, али и хотеле. Закон им то не брани, али ни црквени канони који бране једино зеленашење и угоститељство.
„Али је већи проблем што тај новац не користе као што то ради Kатоличка црква на пример, изградњом сиротишта и болница. А када питаш званична лица, прво, тешко да можеш да добијеш званичну изјаву, или вам кажу да се све гради у славу Божју“, каже Драгана Николетић, срадница НИН-а.
У славу Божју, међутим, никако да се изгради Храм Светог Димитрија ког само ограда дели од новог градилишта СПЦ-а.
Гради се 22 године јер се гради из добротворних прилога, или како старешина храма каже „од ситних парица“. И зато подсећа на речи покојног партијарха Павла.
„Нек се народна душа угради у храм, а не богаташи, и како храм напредује, нек и народ напредује у духовном смислу“, каже протојереј Рајко Недић, старешина Храма Светог Димитрија.
С изградњом поред, храм Светог Димитрија нема никакве везе јер то земљиште, кажу, не припада њима. Они којима сада припада имају рок од 18 месеци да заврше зграде.
У ПМЦ инжењерингу не одговарају на питање Н1 како су уопште дошли на идеју да са Српском православном црквом склопе уговор и да ли су Црква и та компанија учествовале на неком тендеру? Ако се, међутим, погледа сајт ПМЦ-а, видећете да је малтене теже набројати шта нису градили, него шта јесу.
Фирма која је 100 одсто у власништву државне фирме Југоимпорт СДПР, градила је, између осталог, Београд на води, фонтану на Славији и три гараже Паркинг сервиса, док су им клијенти, осим Владе Србије, готово сва министарства, републичке дирекције и агенције, Управа града Београда, градски секретаријати, али и бројна градска комуналана предузећа.
Н1