Становници Калифорније намеравају да одрже референдум о независности путем такозване грађанске иницијативе. Уколико одговарајућу петицију потпише довољан број регистрованих бирача, питање о организацији плебисцита ће се ставити на гласачки листић, јавили су електронски медији.
Аутори иницијативе кажу да би референдум могао да буде одржан у пролеће 2019. године, ако буде прикупљен потребан број потписа.
Присталице независности истичу да Калифорнија заузима шесто место по обиму БДП-а у свету и налази се, између осталог, испред Француске, а има и већи број становника од, на пример, Пољске.
Аутори иницијативе објашњавају потребу за отцепљењем, између осталог и тиме што САД троше новац порезника за одбрану и оружане сукобе који не дају резултата.
Иницијатива о независности Калифорније је почела да добија на популарности након избора Доналда Трампа за председника САД.
ФоНет