Kомесаријат: Мигрантима је место у центрима за азил, а не у парковима и на улици

Држава Србија сматра да пружање помоћи мигрантима у београдским парковима није прихватљиво, јер је њима место у систему, односно у центрима за азил, саопштено је јутрос из Kомесаријата за избеглице и миграције поводом критика организација Жене у црном.

Организација Жене у црном оценила је као скандалозан и неприхватљив захтев који је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања упутило у писму организацијама у којем се наводи да пружање помоћи избеглицама које не бораве у центрима за мигранте, није прихватљиво.

„Став Радне групе за решавање проблема мешовитих миграционих токова јесте да је то најбољи начин да се заштити јавни ред и јавно здравље у престоници, али и у најбољем интересу миграната“, наведено је у одговору Kомесаријата.

Додаје се да ће институције у Србији наставити и даље да пружају сву потребну помоћ мигрантима, штитећи тако на најбољи начин њихове интересе, као и интересе грађана Србије.

Из Kомесаријата су подсетили и да се од почетка мигрантске кризе Србија срела с бројним изазовима, а један од њих јесте и решавање питања миграната по београдским парковима, који ту бораве у нелегалном статусу.

„Сматрамо да смо и ту као држава показали висок степен толеранције и поштовања људских права, али и да се у овом случају мора наћи решење у складу са законом“, наведено је у саопштењу.

Kомесаријат је констатацију Жена у црном да „држава само тежи добијању новца због бриге о избеглицама“ оценио као „више него непримерен“.

Kомесаријат је подсетио и на то да је услед повећаног прилива миграната средином прошеле године збринула готово милион људи, а притом је од Европске уније и другиг донатора добила мања средства него земље у окружењу.

„Са жаљењем констатујемо да неке од организација не препознају сав тај труд и рад на терену. Истовремено, драго нам је да су ти напори препознати и похваљени од стране међународне заједнице, као и самих миграната“, закључено је у саопштењу Kомесаријата за избеглице и миграције.

Жене у црном: Прави мотиви узимање новца од миграната и ЕУ

Организација Жене у црном навела је у јучерашњем саопштењу да им је министарство послало писмо у коме се наводи да „помоћ избеглицама које бораве ван центара, у виду хране, одеће и обуће… није више прихватљива, нарочито на територији града Београда“. Жене у црном додале су и да захтев Министарства није неочекиван и да држава само тежи добијању новца због бриге о избеглицама.

„Ово министарство, Kомесаријат за избеглице и полиција од самог почетка избегличке кризе имају јасну агенду. Иза јавно експониране „бриге“ за избеглице, крију се прави мотиви њиховог рада и државна стратегија према избеглицама. Она се заснива на експлоатацији избеглица, кроз узимање новца од њих самих, као и коришћење избеглица да би се добила огромна новчана средстава од ЕУ и других држава и организација“, наводи се у саопштењу.

Kако се додаје, и поред новца који је до сада добила Србија није обезбедила минималне услове за боравак избеглица, како би „оне „својевољно“ напустиле Србију“.

 

 

Бета

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *