После пада Берлинског зида, убрзо је уследио и пад Југославије коју је изгледа једино тај зид и подупирао. Са распадом Југославије распао се и српски национални програм у двадесетом веку који је био везан за југословенску идеју. Срби су се нашли на ветрометини у неколико држава и претрпели ратове, прогоне, егзодусе и нова страдања која су нас вратила један век уназад. Наша елита се показала потпуно неспособна да схвати историјски моменат пропасти старог и настанка новог у свету, те да се према томе и оријентише. Наша тадашња елита се чврсто држала идеологије социјализма и југословенства све до 5. октобра 2000. године. Из псеудодемократског друштва, а заправо неке варијације Слобиног и Мириног социјализма, нагло смо прешли у сурови и пљачкашки глобалистички либерализам. Данашња елита у Србији је чврсто глобалистичко либерална са мало или нимало националних осећаја.
Национално оријентисане партије у Срба су на измаку овог либерално-глобалистичког периода новије историје скоро на изумирању. Сада је прилика да поново оживе. Све им иде на руку; и промене у Америци и обећавајући нови однос Америке са Русијом и вероватан распад ЕУ који је започео изласком Британије, а сада и Холандија најављује исто. Европу је захватио нови талас национализма и успона деснице који лако може да се прелије и на ове просторе.
Сад се треба захвалити СНС-у што је сахранио „жуте“ и почети радити на јачању десних и родољубивих партија које би у догледно време могле стати на кормило државе и сменити СНС као прелазно решење. Наравно не без Америке, као што рече Шешељ у скупштини одговарајући на провокације Чедомира Јовановића, да је сад дошло време да он иде мало у америчку амбасаду када Трамп постави нове амбасадоре.
Трампова политика ће бити окренута јачању економског раста Америке, а то значи, како је сам Трамп најавио, сукобљавање са Кином, чија је хиперпродукција и извоз по Трамповим речима силовање Америке које се не сме дозволити, јер на глобалном тржишту Кина убија Америчку привреду.Трамп као човек реалног сектора жели да ојача америчку привреду која посустаје у битки против Кине.
Срби су сад у позицији да праве добре односе у свом интересу и са Америком, али и са Русијом несметано од Америке. Ту прилику је добро уочио Шешељ који је већ почео да парадира са сликама Трампа на мајици, као некад што је Вучић парадирао са сликама Шешеља на својој мајици. Такође и Ненад Поповић, коалициони партнер СНС-а, који је први дан после победе Трампа искористио прилику да оштро оспе паљбу, назвавши Трампову победу поразом за Хашима Тачија и Мила Ђукановића који су новцем од криминалних радњи, трговином цигаретама, оружјем, дрогом и људским органима, куповали заштиту Kлинтонове. Очигледно је завладао страх код Едија Раме, Тачија, Ђукановића, Изетбеговића али и других у региону, јер промена «екипе» на врху пирамиде моћи доводи и до промена на нижим нивоима.
Постоји могућност да Двери једине не профитирају од ове промене у светској политици, јер је њихова политика изразито антиамеричка; последња изјава Бошка Обрадовића за Спутњик сведочи да он не уме да раздвоји глобалну либералну америчку елиту од америчког народа који је изгласао Трампа управо против те и такве елите која је до сада командовала Бриселом. Друго што очигледно не схватају припадници деснице попут Обрадовића је, да је победа Доналда Трампа битна за јачање националних снага које су до сада биле на маргини и проказане као губавци. Нажалост, осим Шешеља који је то искористио не суштински већ више промотивно, готово нико на десном делу политичког сектора није препознао и искористио шансу у историјским догађајима попут Брегзита или победе Доналда Трампа на америчким председничким изборима.
Жељко ИЊАЦ