Pitao da li je bezbedno da kao Hrvat obiđe Srbiju, usledila je lavina komentara: „Nemoj, molim te…“

Jedno naizgled jednostavno pitanje na Reditu otvorilo je zanimljivu raspravu o tome kako danas izgledaju odnosi između Hrvata i Srba, ali i koliko su predrasude često jače od stvarnosti. Korisnik iz Hrvatske želeo je da sazna da li je bezbedno da poseti manja mesta u Srbiji, a odgovori koje je dobio bili su gotovo jednoglasni.

Autor objave naglasio je da ne pokušava da provocira, već da ga iskreno zanima kakva je atmosfera van velikih gradova.

  • Ovo nije trol pitanje, nego iskreno pitam. Svi znamo da možeš otići u Beograd ili Novi Sad i da te niko neće dirati. Mene više zanima kako je u manjim gradovima, recimo u Subotici, Nišu ili čak nekim selima. Da li je glupo razmišljati o tome? – napisao je.

Dodao je da je ranije boravio u Srbiji i da nosi isključivo pozitivna iskustva.

  • Ljudi su bili ljubazni, prijatni i osećao sam se dobrodošlo. Baš mi se svidelo. Odrastao sam u Švajcarskoj i sa Srbima sam se uvek dobro razumeo, kao i sa Bosancima. Šta vi mislite? – upitao je.

„Niko neće praviti problem“

U komentarima su se javili korisnici iz različitih delova Srbije, ističući da nacionalnost u svakodnevnom životu retko predstavlja razlog za bilo kakav sukob.

Jedan korisnik iz Vojvodine naveo je da je Subotica
multikulturalna sredina i da su ljudi navikli na život različitih nacionalnosti.

„Nikad nisam čuo da je neko imao problem zbog nacionalnosti, osim ako prvi ne provocira. Kod nas su ljudi decenijama komšije Mađarima i svako će pomoći kada zatreba.“

Slična iskustva podelili su i stanovnici juga Srbije.

„Svaki dan viđam automobile sa hrvatskim tablicama po Nišu. Do sada nisam čuo da je neko imao bilo kakav problem.“

Javili se i Hrvati koji često dolaze u Srbiju

U raspravu su se uključili i Hrvati koji redovno putuju kroz Srbiju. Većina je navela da nikada nije doživela neprijatnost.

„Skoro svake godine prolazim kroz Šumadiju i Dragačevo. Jedino što neko ponekad pogleda automobil sa hrvatskim registracijama, ali nikad nisam imao problem.“

Jedan od komentara koji je privukao najviše pažnje glasio je:

„Apsolutno je bezbedno. Gde god da želiš. Samo izbegavaj osetljive političke teme i neće biti nikakvih problema.“

Komentar koji je nasmejao mnoge

Među brojnim ozbiljnim odgovorima našlo se i nekoliko duhovitih, a jedan je posebno oduševio učesnike diskusije.

„Nemoj, molim te. Nalivaće te rakijom, nahraniće te svinjetinom, pa će još da te nagovaraju da prespavaš kod njih.“

Na kraju, jedan kratak komentar možda je najbolje sumirao atmosferu cele rasprave:

„Dobro došao, brate. Neće niko da te dira.“

Direktno.rs

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *