Циљ Србије до 2030. године је да 45 одсто енергије потиче из обновљивих извора, рекао је премијер Србије Ђуро Мацут на самиту Европске политичке заједнице у Јеревану, саопштено је из Владе Србије.
Ђуро Мацут је учествовао на округлом столу посвећеном вертикалном гасном коридору, а изјавио је да „вертикални гасни коридор представља један од најзначајнијих енергетских пројеката у југоисточној и централној Европи, који омогућава снабдевање гасом из више извора, укључујући течни природни гас и каспијски регион, и доприноси стабилизацији тржишта“.
- Моћна порука студената људима који долазе на митинг СНС-а са Новог Београда (ВИДЕО)
- Hrvat ubio Srbina zbog svađe oko rata u Hrvatskoj: Ono što je izjavio na sudu, napravilo je totalni muk u sudnici
- Хорор у Земуну: Грађевински блокови пали на двоје деце
- Агуеро испричао сјајну анегдоту: „Мислио сам да ће ме Коларов убити! Дошао ми је на врата…“ (ВИДЕО)
- (ВИДЕО) ПОЈАВИО СЕ СНИМАК БОСАНСКИН НАВИЈАЧА КАКО ОТИМАЈУ СРПСКУ ЗАСТАВУ! Ево шта се крије иза свега! СВЕ ПОГРЕШНО СХВАЋЕНО
„Премијер је оценио да вертикални гасни коридор није само инфраструктурни пројекат, већ инструмент повезивања региона и јачања укупне стабилности, истичући да ниједна земља не може самостално обезбедити потпуну енергетску сигурност“, наводи се у саопштењу.
Он је рекао да „геополитичке тензије и поремећаји на тржишту убрзавају изградњу нових енергетских рута, партнерстава и флексибилнијих механизама снабдевања“, и додао да су за Србију „диверзификација извора снабдевања, развој интерконекција и смањење ризика од геополитичких поремећаја“ приоритети.
Мацут је додао и да Србија „има потенцијал да, уз даље јачање инфраструктуре и сарадње, од земље зависне од ограниченог броја извора постане важан енергетски чвор и транзитни центар у региону, што отвара значајне развојне и економске могућности“.
(РТС)


