Министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић најавио је да ће статус угашене државне новинске агенције Тањуг бити “предмет анализе” и да постоје ситуације у којима је добро да држава остане у медијима.
– Јасно је да држава не треба да буде у медијима, али постоји маргина крупних изузетака. Ми ћемо врло брзо, у сачињавању медијске стратегије, говорим о недељама, бити у прилици да потражимо модел који је прилагођен општим тенденцијама, али и који садржи у себи извесне специфичности. У Европи не постоји јединствен приступ том проблему. Боље је да државе нема у медијима, али постоје ситуације у којима је то добро. Ако све препустимо тржишту, онда ћемо да се чешемо тамо где нас не сврби, рекао је Вукосављевић у интервјуу за Недељник.
Одлука о укидању Тањуга донета је после неуспеле продаје тог предузећа, у складу са медијском стратегијом којом је предвиђен излазак државе из власништва у медијима, као и успостављање равноправног положаја медија на тржишту.
Тањуг је одлуком владе престао да ради 31. октобра 2015. године. Та новинска агенција, међутим, и даље емитује вести, користећи простор и опрему коју је користила и пре одлуке о укидању.
Вукосављевић је рекао да је медијска слика у Србији конфузна и нестабилна.
– Kонфузна због извесног степена дерегулације у погледу закона, а сведок сам и једног јаког уплива простаклука и банализације – оценио је Вукосављевић.
Тањуг