Руски лист „Комерсант“ објавио је нови извештај по којем ће Министарство државне безбедности бити основано на темељима садашње Федералне службе безбедности (ФСБ), што заправо значи да ће та агенција бити уздигнута на позицију какву је некада у СССР уживао чувени КГБ.
Ново министарство надгледаће и Федерални истражни комитет као и Министарство унутрашњих послова, и истраживати њихове случајеве, што практично значи да ће бити „служба над службама“.
Оно што представља највећу препреку за Кремљ јесте како пронаћи новац за оснивање новог Министарства, наводи „Комерсант“. Лист истиче да би само за компензацију онима који не би желели да раде у новој служби влада била у обавези да издвоји минимум 308 милиона долара, што је огроман залогај за ослабљену руску економију и стањени буџет.
Историја КГБ-а
Комитет државне безбедности или КГБ, (рус. Комитéт госудáрственной безопáсности) било је име главне совјетске службе безбедности и обавештајне службе, као и главне тајне полиције од 13. марта 1954. до 6. новембра 1991. године.
Белорусија је једина постсовјетска земља, где се организација наследница још увек зове КГБ. У Белорусији један од оснивача КГБ-а, Феликс Дзержински, који је рођен у градићу који је данас на територији Белорусије, и даље важи за народног хероја.
Шпијунажа, ликвидације…
Задаци КГБ-а су били шпијунажа, контра-шпијунажа, ликвидација антисовјетских и контра-револуционарних формација унутар СССР-а, заштита граница, и заштита вођа партије и државе и кључне државне имовине. КГБ је такође истраживао и процесуирао оне који су крали државну или социјалистичку имовину. За разлику од западних обавештајних служби, КГБ (у теорији) није био заинтересован за откривање намера непријатеља, већ само његових способности.
Блиц